artykuły

10 porad jak spakować swój bagaż

 10 porad jak spakować swój bagaż
Pakowanie walizki to czynność, która może zepsuć rozkoszowanie się wyjazdem. "Co wziąć?", "Jak to ułożyć?" i "Czy na pewno niczego nie zapominam?" to pytania, które mogą przyprawić o palpitację serca. Później dźwiganie ciężkiego bagażu, a na koniec i tak okaże się, że połowy rzeczy nawet nie wyjmiemy z walizki.
Warto poznać tajniki pakowania bagażu, by niczego nie zapomnieć, nie zdźwigać się i w pełni rozkoszować wyjazdem.
  1. Zrób listę podstawowych rzecz, które koniecznie musisz zabrać. Weź ją na pierwszy wyjazd, na którym dopiszesz rzeczy, których nie zabrałeś i wykreślisz te, które się nie przydają. Podczas drugiego wyjazdu skorzystaj z tej samej listy i nie martw się tym, że o czymś zapomnisz. Do tego podczas pakowania się, najpierw przygotuj sobie wszystkie rzeczy, a dopiero później wkładaj je do walizki.
  2. Pakowanie zacznij od największych rzecz - te mniejsze upchniesz pomiędzy nie. Na odwrót i tak się nie da, a gdy na koniec zostanie do spakowania sweter, będzie go bardzo trudno dołożyć do walizki.
  3. Użyj woreczków strunowych - szczególnie na kosmetyki, które mogą wyciec (jeśli mogą, to pewnie wyciekną), a lepiej nie mieć wszystkich ubrań pokrytych równą warstwą szamponu czy pasty do zębów. Jeśli zupełnie nie mieścisz się z rzeczami, możesz rozważyć użycie worków próżniowych (szczególnie jeśli jedziesz do kogoś, kto posiada odkurzacz i wracając pozwoli co go użyć celem usunięcia zajmującego miejsce powietrza).
  4. Spodnie i koszule możesz złożyć "na zakładkę" - jedne w drugie. W ten sposób zajmą mniej miejsca. T-shirty i bluzki najlepiej będzie zwinąć w równy rulon. Nie pogniotą się i nie będzie na nich śladu po złożeniach, a zwinięte zajmą bardzo mało miejsca. Dodatkowo, można w nie zawinąć małe przedmioty, co uchroni je przed zniszczeniem. Jeansy też da się rolować i nie będą wyglądały jak pogniecione.
  5. Skarpetki najlepiej poutykać w każdą wolną przestrzeń już po spakowaniu walizki. Ale dobrze jest je także włożyć w buty. Wypełnianie przestrzeni nada też bagażowi sztywność. W niektóre puste przestrzenie zmieszczą się także zrolowane ubrania.
  6. Nie zabieraj za dużo ubrań "na wszelki wypadek". W ciepłych krajach uprane ciuchy szybko schną, w hotelach często jest pralnia, a "pamiątkowe" koszulki kosztują grosze. Lepiej nie musieć dźwigać - to poprawi Twój humor, więc nawet w kiczowatej koszulce poczujesz się dobrze. Jak turysta.
  7. Ubrania dobrze jest pogrupować w pasujące do siebie zestawy, przy czym do jednych spodni dobrze jest mieć kilka pasujących bluzek. Po co zabierać ze sobą jakiś element stroju, którego nie będzie do czego założyć?
  8. Warto ograniczyć biżuterię. Nie zajmuje miejsca, więc często bierzemy jej ze sobą za dużo. Niestety - waży niemało i skutecznie dociąża walizkę. Lepiej przemyśleć sprawę i - jak w przypadku ciuchów - zabrać tylko dopasowany zestaw.
  9. Nie bierz zwykłych kosmetyków! Lepiej wziąć próbki (nawet te w saszetkach) lub małe wersje mydełek, szamponów, pasty do zębów itp. Kosmetyki są ciężkie, a małe wersje możemy zużyć i wyrzucić, żeby nie dźwigać w drodze powrotnej.
  10. Oznacz swój bagaż. Jest szansa, że firma, która produkuje walizki wyprodukowała więcej niż jedną sztukę, więc być może ktoś jeszcze ma taką samą. Dobrze sprawdzi się kolorowa wstążka solidnie umocowana na walizce - ale nie zwisająca z niej. Najlepiej ściśle obwiązać nią jakąś rączkę. W ten sposób walizkę zobaczymy z daleka i nie pomylimy z żadną inną.

Powodzenia i udanych podróży!