artykuły

Czym kierować się przy wyborze ekspresu automatycznego do kawy? Jaki wybrać ekspres? 6 wytycznych

Czym kierować się przy wyborze ekspresu automatycznego do kawy? Jaki wybrać ekspres? 6 wytycznych
Na łamach poradnika zaprezentujemy wskazówki jakimi należy się kierować wybierając ekspres automatyczny do kawy. Na rynku znajduje się obecnie dużo ekspresów do kawy, różnią się one nie tylko procesem zaparzania kawy, ale i budową, która może wymagać określonej obsługi. Na co zwracać uwagę? Czas przyjrzeć się wytycznym.

1. Eksploatacja

Przy wyborze ekspresu należy się zastanowić nad ilością filiżanek kaw jaką miałoby nasze urządzenie przygotowywać. Czy ma ono być wykorzystywane w firmie, gdzie pracuje wielu ludzi? Czy może ekspres ma być wykorzystywany w warunkach domowych, dla 2-5 filiżanek kawy dziennie?

2. Wytwarzanie kawy

Upewnij się że ekspres, który chcesz zakupić potrafi odpowiednio przygotować Twoją ulubioną kawę.
Dużym atutem może być personalizowanie napoi, tak aby uzyskać swoje parametry kawy, niekoniecznie według receptury producenta. Personalizacja kawy to opcja, która umożliwia zapis własnych parametrów przyrządzanej kawy - ważniejsze w przypadku ekspresów wykorzystywanych w domu).
Czy w przypadku kawy Cappuccino, spieniać mleko będziemy musieli we własnym zakresie, czy może ekspres posiada wbudowany spieniacz do mleka. Jeśli nie, to czy chcemy spieniacz dokupić jako osobne urządzenie?

Są osoby, które przywiązują wagę do takich parametrów jak temperatura kawy lub pianki mlecznej, czy chociażby ilość gram ziarenek kawy z jakiej zaparzono kawę. Zorientuj się czy kawa jaką oferuje ekspres, będzie dla Ciebie odpowiednia.

3. Czyszczenie

Po wielu przygotowanych kawach zawsze następuje moment, w którym należy dokonać konserwacji i czyszczenia. Przed zakupem należy się zastanowić nad wysiłkiem i czasem jaki będziemy musieli poświęcać na czynności serwisowe, przy danym modelu ekspresu. Samo czyszczenie ekspresów wykonuje się w bardzo zróżnicowany sposób. Są ekspresy które do wyczyszczenia modułu zaparzającego wymagają tylko wrzucenia specjalnej tabletki czyszczącej, a są też takie, które trzeba wysyłać do serwisu. Co ekspres to inne metody konserwacji, pamiętaj aby zorientować się w tej kwestii jeszcze przed zakupem.

4. Wyposażenie

Upewnij się że ekspres posiada wszystkie elementy, które będziesz potrzebował do wytworzenia żądanej kawy. Są na rynku ekspresy, które pomimo funkcji wytwarzania napoi mlecznych nie posiadają standardowo na wyposażeniu spieniacza mleka. W tym przypadku zorientowanie się o braku spieniacza po zakupie może okazać się dodatkowym niespodziewanym wydatkiem na zakup opcjonalnego spieniacza.

5. Gwarancja

Spójrz na czas udzielanej gwarancji oraz na to czy serwis znajduje się w Polsce. W przypadku usterki, wysyłka ekspresu do serwisu za granicą może sporo kosztować, nie wspominając już o czasie wysyłki w obie strony albo o barierze językowej! Pamiętaj o tym. Oczywiście można zakupić ekspres u lokalnego sprzedawcy, dzięki czemu będzie można wygodnie dostarczyć urządzenie do punktu sprzedaży.

6. Cena

Ostatni punkt, oczywisty, lecz trzeba o nim wspomnieć. Niektórych funkcji, za które zapłacimy możemy nigdy nie wykorzystać. Zrób rozeznanie wśród znajomych czy ktoś już nie korzysta z ekspresu z szukaną funkcjonalnością, zapytaj o przydatność, aby być pewnym wydanych pieniędzy.