artykuły

Jak kupować sprzęt AGD i RTV w sieci

Jak kupować sprzęt AGD i RTV w sieci
W ostatnim okresie Polacy stali się prawdziwymi mistrzami okazji i promocji. Dzięki temu, mimo niskich zarobków mamy całkiem wysoki standard życia. Duże telewizory, nowoczesny sprzęt kuchenny, dobre auta. Rozwój sieci internetowej i powszechny dostęp do internetu bardzo się do tego przyczynił. Większość Polaków już wie, że zakupy w sieci są tańsze i że nawet jeśli nie możemy obejrzeć przedmiotu przed zakupem, to zawsze możemy go zwrócić. Można jednak jeszcze poprawić umiejętność zakupów w sieci i zniwelować niedogodności.
Wszystko polega na algorytmizowaniu czynności zakupów w sieci. Wyrobienie sobie nawyku, by każdorazowo dokonywać kupna, powielając wzorzec, który działa będzie receptą na tanie i udane zakupy.

Pierwszą czynnością jest rozpoznanie. Tylko my mamy wiedzę na temat tego, jakie parametry danego urządzenia nas interesują. Jeśli wybierzemy się na zakupy bez tej podstawowej wiedzy, zostaniemy dosłownie zasypami ofertami. Zanim tak się stanie, musimy wiedzieć w które elementy celować, a co od razu odrzucić. Zorientowani odsiejemy niechciane oferty i pozostawimy tylko to, co nas interesuje. Przykładowo, jeśli chcemy kupić pralkę, to wiemy, że pralka o szerokości powyżej takiej a takiej nie wejdzie nam do łazienki, więc skreślamy ją i nie musimy się zastanawiać nad innymi parametrami.

Na tym etapie warto także zrobić wywiad wśród rodziny i znajomych. Kupując kilka urządzeń w jednym sklepie mamy podstawę do negocjowania rabatu. Kupując wspólnie z zaprzyjaźnionym sąsiadem, możemy dodatkowo zaoszczędzić na transporcie.

Następnym krokiem jest analiza rynku. Wiedząc dokładnie co chcemy kupić, czas na spacer po sklepach i sprawdzenie, jakie modele spełniają nasze wymagania. Robimy zdjęcia etykietkom interesujących nas produktów i w ten sposób tworzymy bazę danych. Jednocześnie mamy orientację w cenach – w najgorszym przypadku tyle właśnie zapłacimy. Będąc w sklepie, można zapytać o rabat (szczególnie przy zakupie kilku produktów), koszt transportu. Te informacje pozwolą nam ustalić poziom oszczędności przy zakupie w sieci. Być może oferta sklepu będzie na tyle dobra, że ten sam sprzęt kupiony w sieci nie będzie wcale tańszy.

Dopiero teraz przyszedł czas na buszowanie w sklepach internetowych. Należałoby poszukać tych samych urządzeń, które przykuły naszą uwagę w sklepie stacjonarnym i porównać ceny (także koszt transportu). Mając już tak dobre rozeznanie, warto także poszukać sprzętów polecanych o parametrach zbliżonych do posiadanych przez upatrzony sprzęt. Czasem zdarza się, że w sieci trafimy na okazję na produkt, którego nie ma już w sklepie stacjonarnym (na przykład wykupiony dzięki wyjątkowo okazyjnej cenie) i zakupimy jedną z ostatnich sztuk w sklepie internetowym, korzystając z promocji. Ostatnie sztuki często są przecenione.

Dla spokoju sumienia (i portfela) warto także odwiedzić portale aukcyjne. Zdarza się, że sklepy internetowe wystawiają swoje towary także na internetowych aukcjach, gdzie można kupić je z dodatkowym, kilkuprocentowym rabatem, a sprzęt przyjedzie z tego samego sklepu, w którym go upatrzyliśmy. Oczywiście przez cały czas pamiętajmy o zakupach zbiorowych – kupując trzy telewizory można dostać dużo lepsze warunki niż przy zakupie jednego.

Prawda jest taka, że stosując tę taktykę, można czasem uzyskać cenę, wynoszącą pięćdziesiąt procent wyjściowej ceny sklepowej, tylko dzięki znalezieniu sprzętu w internecie i negocjacji ceny ze sprzedawcą, przy zakupie kilku urządzeń w jednym sklepie. To właśnie jest tajemnica posiadania nowoczesnych urządzeń AGD i RTV w domu, który osadzając pod kontem zarobków uznalibyśmy raczej za średnio zamożny. Jest to może proces czasochłonny, ale z pewnością warty wzięcia pod uwagę podczas kupna pralki, lodówki czy telewizora.