artykuły

Jak używać zmywarki - 3 porady

Jak używać zmywarki - 3 porady
Zmywarka jest urządzeniem, które obecnie znajduje się niemal w każdym gospodarstwie domowym. Pozwala ono oszczędzać wodę i czas, czyli dwie rzeczy, które tradycyjne zmywanie naczyń zużywa w sposób niewspółmiernie wysoki. Aby jednak osiągnąć zamierzony efekt, a jednocześnie nie zepsuć przedwcześnie samej zmywarki, musimy postępować zgodnie z instrukcją. Są jednak trzy bardzo ważne zasady, które często ignorujemy (głównie z lenistwa), a które często znajdują się w instrukcjach. Stosowanie się do nich wydłuży żywotność sprzętu i znacznie podniesie jego sprawność - naczynia będą czystsze, a zużycie wody mniejsze.


Po pierwsze, naczynia do zmywarki powinny trafić przygotowane. Oznacza to, że należy z nich bezwzględnie usunąć wszelkie okruchy (suche wystarczy zsypać do kosza czy też na parapet, by ptaki mogły się nimi pożywić), resztki posiłku lub fusy usunąć (świetnie sprawdza się tu ręcznik papierowy, by nie zatykać rur i nie marnować wody), a w przypadku większych, tłustych lub kleistych zabrudzeń także wstępnie przepłukać. Tak przygotowane naczynia należy umieścić w zmywarce w sposób, który pozwoli na dotarcie do nich wody z dysz, ale także na jej swobodne ściekanie. Górna część zmywarki nie bez powodu przeznaczona jest dla szklanek i kieliszków - są przeważnie mniej zabrudzone niż to, co umieszczamy w dolnej szufladzie, dzięki czemu to co z nich spływa nie brudzi dodatkowo naczyń ułożonych niżej. Przeładowując zmywarkę sprawimy, że większość wkładu będziemy musieli poddać drugiemu myciu.

Gdy zmywarka jest już załadowana, umieszczamy w niej środek myjący. Popularne i szeroko reklamowane tabletki są może wygodniejsze, ale także o wiele droższe i mniej skuteczne. Zmywarka skonstruowana jest tak, by w odpowiednim momencie mycia dozować odpowiednią ilość właściwego środka (proszku, soli, nabłyszczacza). Tabletka nie jest tak inteligentna - ona po prostu rozpuszcza się w ten sam sposób i jest jej obojętne, czy myjemy programem "krótkim", "normalnym", "do szkła" czy "do przypalonych garnków". Dużo lepszy efekt osiągniemy, gdy uzupełnimy pojemnik z solą i dozownik nabłyszczacza, a do każdego mycia wsypiemy pod klapkę jedynie odmierzoną ilość proszku. Nie zajmie to więcej czasu, a efekt będzie o wiele lepszy.

Kiedy tylko zmywarka zapiszczy, oznajmiając koniec mycia, warto natychmiast otworzyć zmywarkę i wysunąć szuflady. Gorące jeszcze naczynia będą mogły swobodnie odparować, dzięki czemu nie pojawią się na nich żadne zacieki. Gdy pozostawiamy zmywarkę zamkniętą po zakończeniu programy, para wodna pozostaje wewnątrz urządzenia, a następnie skrapla się na szkle. Gdy następnie obcieka, pozostawia zacieki, które mogą wyglądać nieestetycznie. warto skorzystać z tego, że naczynia są gorące i odparują w parę chwil, pozostając lśniące i czyste, a przede wszystkim wolne od szpecących zacieków.