artykuły

Jak wybrać odpowiednie buty dla dziecka?

Jak wybrać odpowiednie buty dla dziecka?
Odpowiednie buty są bardzo ważne od najmłodszych lat. W przypadku dzieci musimy tym bardziej uważać, że nieodpowiednie obuwie może wpływać nie tylko komfort chodzenia w butach, ale również na zdrowie malucha.

Wyzwanie dla domowego budżetu


Dzieci rosną w bardzo szybkim tempie. W przypadku butów oznacza to kupno nowej pary co kilka miesięcy. Może to być prawdziwy test dla portfela. Część rodziców decyduje się na kupno butów o kilka numerów za dużych, by starczyły na dłużej. Czy jest to dobre rozwiązanie? Zdania są podzielone. Kupno buta dla dorosłego jest o tyle łatwe, że możemy sobie pozwolić na dobranie dokładnego rozmiaru. W przypadku butów dla dziecka nie jest to takie proste. W przypadku kupowania butów dla dzieci warto pozostawić około 10 lub 15 mm zapasu. Wówczas buty mogą wystarczyć na dłużej. Kupowanie butów większych o kilka rozmiarów może być błędem. To z resztą można przetestować na sobie. Jeśli założymy na swoje stopy buty większe o trzy rozmiary to szybko zauważymy, że chodzenie w nich jest niewygodne i nic nie da ciasne zasznurowanie butów. To rozwiązanie na pewno odradzamy, by nie blokować i ograniczać krążenia krwi u dziecka.

Buty po starszym bracie?


To również nie jest dobre rozwiązanie. Noszone buty dopasowują się do kształtu stopu. Odziedziczenie butów po starszym rodzeństwie może spowodować wady postawy i zniekształcić stopy dziecka. Choć trudno znaleźć buty, które rosłyby wraz z dzieckiem, to niektóre firmy produkujące obuwie znalazły rozwiązania pośrednie. Przykładem może być firma Hi-Tec, która wynalazła system Big-Fit opierający się na dwóch wkładach. Pierwsza ma za zadanie zapewnić stopie wygodę i amortyzację, druga natomiast służy niwelowaniu różnicy między wielkością stopy a butem. Gdy stopa dziecka urośnie, można tę wkładkę usunąć i uzyskać powiększenie buta, nawet o 2/3 rozmiaru.

No to kupujemy! Tylko na co zwrócić uwagę?


Przede wszystkim odpowiedzialny rodzic powinien zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są buty dziecięce. Najlepiej by buty były z naturalnej skóry, gdyż to obuwie z tego materiału najlepiej dopasowuje się do stopy dziecka. Skórzane buty jednak niezbyt dobrze radzą sobie z takimi czynnikami atmosferycznymi jak śnieg i deszcz. Dlatego warto zwrócić uwagę, by buty były wyposażone w membranę.

Wykończenie noska w bucie również ma znaczenie. W przypadku dzieci chodzi o jak najmniejsze ograniczenie swobody ruchów i nie ograniczanie rozwoju stóp. Najlepsze są okrągłe i szerokie noski. Płaskie lub spiczaste noski w butach mogą być powodem wad rozwojowych i deformacji stopy dziecka

Jeśli chcemy zainwestować w naprawdę dobre buty dla dziecka, warto zwrócić uwagę na nowoczesne technologie zastosowane w butach. Buty z GORE-TEX idealnie ochronią stopę dziecka przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zamoczeniem. Warto też, by buty bardzo dobrze odprowadzały wilgoć. Takie rozwiązania chronią stopy na przykład przed przegrzaniem czy odparzeniami.


Dziecku też się musi podobać!


W przypadku kupowania ubranek czy butów dla dziecka pamiętajcie, że dziecku też się muszą one podobać, w końcu to ono będzie w nim chodzi, a nie wy.