artykuły

Na co zwracać uwagę przy kupnie pralki

Jeśli zapytamy kogokolwiek na co zwróciłby uwagę podczas zakupu sprzętu AGD, na przykład pralki, odpowie zapewne, że przede wszystkim na klasę energetyczną. Niestety, to nie zawsze jest dobra odpowiedź.
Klasa energetyczna często bowiem nie odpowiada faktycznemu zużyciu energii. Dzieje się tak, gdyż wzór na wyznaczenie jej zawiera wiele składowych i producenci mogą sprytnie manipulować nimi, by "oszukać" przeciętnego konsumenta, na przykład wyposażając pralkę w niezbyt powszechną funkcję, której obecność wpłynie na któryś z elementów wzoru, poprawiając klasę energetyczną. Problem w tym, że my tej funkcji nie potrzebujemy i nigdy z niej nie skorzystamy.

Aby wybrać pralkę dla siebie, należy najpierw zastanowić się jak duży wkład musi ona jednorazowo obsługiwać. Nie można bowiem pralki przeładować, ale nie ma też sensu uruchamiać jej (nawet na programie "pół wsadu") przy niepełnym bębnie. Programy uwzględniające mniejszy wkład zużywają bowiem co prawda mniej energii i wody, ale nie proporcjonalnie. Oznacza to, że na jeden kilogram prania i tak zużyjemy więcej prądu i wody niż na ten sam kilogram prania przy dobrym wypełnieniu bębna. Lepiej więc zadbać, by pralka miała taką pojemność, jakiej faktycznie potrzebujemy - nie mniej i nie więcej.

Kiedy to mamy dopracowane, musimy tylko znać jej typ (ładowana od góry czy od przodu) oraz ile miejsca mamy na nią w łazience. Ewentualnie możemy zastanowić się, czy potrzebujemy, by urządzenie posiadało jakąś specjalną funkcje dodatkową. Uzbrojeni w te informacje idziemy do sklepu (lub przeglądamy internet) i tworzymy listę modeli, które najlepiej spełniają nasze wymagania. Teraz wystarczy tylko spośród wszystkich tych pralek wybrać tę, która ma najmniejsze zużycie prądu i wody (a nie najlepszą klasę energetyczną), dzięki czemu nasz sprzęt będzie maksymalnie wydajny, oszczędny i spełni wszystkie nasze oczekiwania.

W ten sposób możemy także podejść do wyszukiwania zmywarki, lodówki czy innych urządzeń. Byle z głową i na spokojnie. Powodzenia i udanych zakupów!