artykuły

Pielęgnacja i olejowanie włosów

Oleje od dawna używane były w kosmetyce zarówno do pielęgnacji ciała, jak i włosów. Zdrowe zadbane i gęste włosy o ładnym połysku to pragnienie każdej kobiety. Środki do stylizacji włosów oraz sama stylizacja często przynosi efekty uboczne w postaci osłabionych i przesuszonych końcówek i rozdwajających się włosów. Osłabionym nadmierną stylizacją i farbowaniem włosom z pomocą mogą przyjść oleje – cenne składniki i witaminy zawarte w olejach nawilżą włosy oraz przywrócą im blask i miękkość.

Olejowanie włosów to zabieg, któremu często poddają się kobiety z Indii, ich gładkie, błyszczące i długie włosy wzbudzają podziw i zwracają uwagę. Kondycję włosów zawdzięczają nie tylko genom, ale i systematycznej pielęgnacji olejami. Włosy poddawane zabiegom olejowania stają się lśniące, mocniejsze i ładniej się układają. Systematyczna pielęgnacja właściwie dobranymi olejami w krótkim czasie przynosi zauważalne efekty w postaci gładkich i lśniących włosów.

Oleje do włosów

W drogeriach i sklepach z kosmetykami dostępne są gotowe mieszanki olejów przeznaczone do różnego rodzaju włosów – w zależności od kondycji włosów oraz problemów, z jakimi się borykamy, możemy dobrać odpowiednią mieszankę do pielęgnacji. Olejowanie włosów możemy też przeprowadzić przy pomocy olejów dostępnych w domu lub na półkach supermarketu. Popularne oleje (kokosowy, lniany, rycynowy, oliwa z oliwek olej z pestek winogron, słonecznikowy) mogą poprawić kondycję naszych włosów, zmniejszyć przetłuszczanie itp.

Rodzaj oleju a włosy

Wybierając, olej do włosów należy kierować się ich kondycją, porowatością, stanem zniszczenia lub skłonnością do przetłuszczania. Przy problematycznych przetłuszczających się włosach i suchych końcach możemy zastosować dwa różne oleje – jeden np. łopianowy nakładamy, na skalp a drugi np. lniany nakładamy, na całą długość oraz końce. Dobrze dobrany olej i systematyczne zabiegi pomogą odzyskać blask i zdrowy wygląd włosów. Przy włosach normalnych nieprzesuszonych możemy stosować olej tylko na same końce włosów. Tego typu zabieg polecany jest szczególnie osobom zapuszczającym włosy – olejowanie zapobiega rozdwajaniu i przesuszaniu się końcówek włosa.

Olejowanie włosów – metody

Olej możemy nakładać na włosy mokre lub suche, wybór metody zależy od naszych indywidualnych preferencji. Przy włosach olejowanych na sucho można delikatnie podgrzać olej i po roztarciu na dłoniach nakładać pasmo po paśmie aż do pokrycia całych włosów. Włosy olejowane na mokro wymagają większej uwagi i delikatności podczas nakładania, ponieważ szybko mogą się poplątać lub uszkodzić. Po nałożeniu oleju należy, zabezpieczyć włosy nakładając, turban z ręcznika lub czepek foliowy. Olej na włosach możemy zostawić na całą noc albo spłukać po godzinie – czas olejowania należy dobrać indywidualnie na podstawie obserwacji włosów. Włosy porowate szybciej wchłaniają olej i mogą zostać umyte już po godzinie.

Zmywanie oleju z włosów

Po zabiegu olejowania włosy należy spłukać letnią wodą i nałożyć odżywkę do spłukiwania na ok. 30 minut. Taki zabieg emulguje olej i umożliwia dokładne zmycie. Po spłukaniu odzywki włosy należy umyć szamponem. Do ostatnie płukania zalecane jest używanie chłodnej lub zimnej wody – zimna woda domyka pory i łuski włosa.

Zabieg olejowania powinien być systematycznie powtarzany 2–3 razy w tygodniu aż do momentu widocznej poprawy. Dla utrzymania efektu olejowanie włosów powinno być przeprowadzane raz w tygodniu.