artykuły

Rodzaje herbat – czym się od siebie różnią

Rodzaje herbat – czym się od siebie różnią
Na rynku dostępne są różne rodzaje herbaty – najbardziej znane są herbaty: czarne, zielone, czerwone (pu-erh), białe, żółte oraz herbaty ulung (nazywane niebieskimi lub szmaragdowymi). Herbaty przygotowuje się w formie naparu – kolor herbaty zależny jest od jej rodzaju. Herbaty oprócz walorów smakowych posiadają też właściwości zdrowotne.
Herbata przyrządzana jest z suszonych liści roślin kamelia (Camellia) – roślina z rodzaju herbatowatych. Rośliny uprawiane są w krajach strefy zwrotnikowej oraz poza Azją. Liście i pączki są suszone, niektóre z nich poddaje się procesowi fermentacji (w zależności od gatunku).

Herbaty są znane i cenione na całym świecie, spożywane są do posiłków i pomiędzy nimi – są najbardziej popularnym napojem, który podawany jest zarówno w domu, barze, jak i restauracji. Herbaty w zależności od sposobu ich pozyskiwania posiadają różne walory smakowe oraz różnią się właściwościami zdrowotnymi.


Herbaty zawierają w swoim składzie wiele pożytecznych składników, są bogate w witaminy A, B1, B2, C, E, K., posiadają także minerały i mikroelementy: potas, cynk, wapń, żelazo, sód, fluor. Herbaty mają też właściwości lecznicze, wspomagają trawienie oraz prawidłowe spalanie tłuszczy – wybór herbaty zależy od naszych preferencji i upodobań smakowych.