Hewalex pompa ciepła powietrze - woda do ogrzewania / chłodzenia wody basenowej 10 kw 91.10.90

Hewalex pompa ciepła powietrze - woda do ogrzewania / chłodzenia wody basenowej 10 kw 91.10.90


Producent/Marka: HEWALEX

Oferty: 0

Opinie: brak, dodaj


HEWALEX POMPA CIEPŁA POWIETRZE - WODA DO OGRZEWANIA / CHŁODZENIA WODY BASENOWEJ 10 kW 91.10.90

Możliwości zastosowania

Pompy ciepła PCWB znajdują zastosowanie dla sezonowego podgrzewania wody jednocześnie w basenach prywatnych, jak i publicznych. Zastosowanie pompy ciepła pozwala wydłużyć okres używania basenu zewnętrznego choćby do 5-6 miesięcy w ciągu roku, zapewniając wymaganą temperaturę wody przy niskich kosztach eksploatacji. Pompa ciepła PCWB może być używana dla każdego typu basenu, jednocześnie o konstrukcji masywnej, jak i dla basenu stelażowego, nadmuchiwanego itd.

Schemat instalacji z pompą ciepła rodzaju PCWB

W większości przypadków użycie pompy ciepła PCWB wymaga drobnej ingerencji w obiegu wody basenowej. Zaimplementowane materiały i konstrukcja wymiennika ciepła (skraplacza) zezwala na bezpośredni przepływ wody przez pompę ciepła. Niskie opory przepływu skraplacza w większości przypadków pozwalają zastosować istniejącą pompę obiegową. Pompa ciepła zostaje włączona w obieg wody basenowej za urządzeniami filtracyjnymi, a przed dozownikiem środków chemicznych.

W istniejącej instalacji pompę ciepła PCWB włącza się między filtrem (2), a ewentualnym urządzeniem uzdatniającym wodę (4). Układ należy rozbudować o dwa trójniki i zawór regulujący przepływ między nimi (3). W ten sposób powstaje tzw. Bypass - obejście - wody basenowej. Przez pompę ciepła przepływa jedynie część wody basenowej (zwykle 20-50%), co pozwala powiększyć różnicę temperatury na zasilaniu i wyjściu z pompy ciepła, a także zachować istniejącą pompę obiegową (1). Obejście (3) wody basenowej pozwala dodatkowo odłączać pompę ciepła od obiegu wody w trakcie czyszczenia filtra (2), czypodczas prac konserwacyjnych i serwisowych przy samej pompie ciepła.

Specjalne rozwiązania w budowie pompy ciepła PCWB

Pompa ciepła PCWB jest przypasowana specjalnie do pracy na potrzeby podgrzewania wody basenowej. W sytuacji pomp ciepła o mocy do 18,2 kW zaimplementowano postępowe sprężarki rotacyjne (Twin-Rotary), dla większych mocy zaimplementowano sprężarki spiralne (Scroll). Specjalną konstrukcję ma wymiennik ciepła płaszczowo-rurowy zaimplementowany w pompie ciepła, gdzie czynnik chłodniczy oddaje ciepło bezpośrednio do przepływającej wody basenowej. Ochronę pompy ciepła przed ewentualnym zanikiem przepływu wody zagwarantuje wbudowany czujnik natężenia przepływu SIKA.

Wymiennik płaszczowo-rurowy jest zarazem skraplaczem pompy ciepła, który zapewnia wysoką wydajność przekazywania ciepła. Woda basenowa znajduje się w części płaszczowej o niskich oporach przepływu, a czynnik chłodniczy przepływa przez wężownicę o rozwiniętej powierzchni oddawania ciepła. Wężownica jest wzmacniana uchwytami dla ochrony przed drganiami i turbulencjami przepływającej wody basenowej. Odporność wymiennika na chemiczne oddziaływanie wody basenowej zastosowane w budowie wymiennika materiały - stal tytanowa i tworzywo PCV.

komfortowy i prędki montaż pompy ciepła PCWB bezpośrednio przy basenie

Pompy ciepła PCWB znamionują się niskim poziomem hałasu w trakcie pracy dzięki zaimplementowaniu sprężarek rotacyjnych podwójnych albo spiralnych (od 22,0 kW). Dla pomp ciepła najniższej mocy (PCWB 3,5kW) wykorzystywanych typowo w basenach prywatnych, poziom hałasu wynosi jedynie 48 dB(A), co nie stanowi przeszkody w ich instalowaniu bezpośrednio przy basenie.

wybór pompy ciepła do basenu

wybór pompy ciepła do basenu prywatnego jest przeprowadzany wskaźnikowo w odniesieniu do powierzchni lustra wody w basenie. Pompa ciepła PCWB 10,0kW jest szacunkowo dedykowana dla basenów o powierzchni lustra wody od 30 do 45 m2 (górne wartości dotyczą basenów przykrywanych np. Folią albo roletą na czas przerwy w używaniu). Poniżej przedstawiono nomogram doboru pomp ciepła w zależności od powierzchni basenu, a także rozwiązań konstrukcyjnych.

Uwaga:
wybór pompy ciepła za pomocą nomogramu można przeprowadzić dla basenów prywatnych, gdzie nie występuje rozszerzone zapotrzebowanie ciepła dla podgrzewania wody świeżej uzupełniającej nieckę basenu ze względu na kryteria higieniczne. W basenach publicznych powiększona dzienna ilość dodawanej świeżej wody wodociągowej powoduje wzrost zapotrzebowania ciepła, który należy uwzględnić w bilansie cieplnym (wymagane są szczegółowe obliczenia projektowe).
komfortowy w obsłudze sterownik z możliwością obsługi przez aplikację na smartfon
Sterownik wytrzymały na wpływ warunków zewnętrznych zabudowany jest na pompie ciepła. Do nastaw należą m.in.:
  • wybór trybu pracy: automatycznY / GRZANIE / CHŁODZENIE
  • przedziały czasowe pracy np. Dla 2-strefowych taryf zakupu energii
  • nastawa wymaganej temperatury wody basenowej
  • sygnalizacja stanów alarmowych, np. Braku przepływu wody

Z modułem mWiFi realne jest sterowanie i podgląd pracy przy pomocy aplikacji na smartfon (aplikacja w jęz. Angielskim).

Oferty Loading

Sprawdź przedmioty w kategorii Pompy ciepła